Eğitim programları

Eğitmen Eğitim Programları

Sualtı Kültür Mirasının Korunması eğitmen eğitimi TSSF/CMAS 2 VE 3 yıldız eğitmenler için organize edilmiştir. 2 gün süren bu programlarda dersler sualtı arkeolojisi/arkeoloji ve farklı disiplinlerden akademisyenler ile Kültür Bakanlığı mensupları tarafından verilmektedir. Program yılda 2 kez farklı kentlerde düzenlenmektedir. Eğitmenler için gerekli materyaller bu web sitesinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

İlk program (Link) kemer’de 16-18 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenmiştir. Programa 125 eğitmen katılmış, bunların %94’ü başarıyla bitirmiştir.

2. program 2-3 Mart 2019 tarihinde Kadıköy/Istanbul’da düzenlenecektir. Kotası 100 kişidir. Duyuru TSSF tarafından yapılacaktır.

Dalıcılar İçin Eğitim Programları

“Sualtı Kültür Mirasının Korunması” eğitim programı bu alanda eğitim ve sertifika almış TSSF/CMAS Eğitmenler tarafından verilebilir. 2019 yılından itibaren tüm iki yıldız dalıcıların bu ücretsiz eğitimi almış olması gerekmektedir. Yeni iki yıldız olacak olanlar bu sertifikaya sahip olmadan iki yıldız sertifikası alamayacaktır. Programa ait kitap TSSF tarafından ücretsiz verilebilecek veya bu web sitesinden indirilebilecektir. Bu eğitimi alan dalıcıların sınavı on-line olarak bu web sitesinden yapılacaktır. Sınav sonuçları sualtı arkeologlarından oluşturulmuş bir komisyon tarafından değerlendirilecektir.